Vállaljuk díszfák, díszcserjék, gyümölcsfák tavaszi és őszi valamint évközbeni formáló zöldmetszését. Több fajta metszés létezik, az alábbiakban ezekről szeretnék információval szolgálni.
A metszés a díszfák és díszcserjék egy igen fontos fenntartási művelete. A különböző fajú növények metszését, mindig növényfajonként, de legalább a metszésre érvényes szabályokba, növényosztályok szerint kell betartani. Mivel a fák és cserjék, metszése nagy szaktudást igénylő témakör, aminek elvégzése leginkább a metszésben jártas szakember feladata, ezért a metszési szabályokat leginkább neki kell megítélnie. Alábbiakban arra szeretnék kitérni, hogy Ön mint kerttulajdonosnak mikor érdemes felkeresni a kertész szakembert az egyes növények metszési feladatainak elvégzésével.
A fák és cserjék metszési időpontjainál leginkább két metszési időpontot lehet megkülönböztetni.
Fásmetszés
A fásmetszés a növények nyugalmi időszakában van (lombhullástól - lombfakadásig). A késő ősszel ejtett metszési sebeknél, mivel a növény mélynyugalmi állapotban van ezért a sebek csak a következő évben tudnak begyógyulni. A sebek könnyen elfertőződhetnek, így hosszadalmasabb, a gyógyulás. A fagyérzékeny növényeket (hibiszkusz, barátcserje, hortenzia stb.) ilyenkor tilos visszametszeni, mivel könnyebben visszafagyhatnak.
Télen nagyobb a munkaerő kínálat, így ilyenkor mikor hosszabb ideig fagymentes időszak áll rendelkezésre, elsősorban a tél második felében január-februártól ajánlott a fák, cserjék metszési munkáinak elvégzése. A korán fakadó fáknál ajánlott a téli metszést még február előtt elvégezni, hogy a sebeknek a rügyfakadásig elegendő idejük legyen beszáradni. A nedvkeringésnek köszönhetően nagy mennyiségű nedv és tápanyag távozhat el a be nem gyógyult sebfelületeken. Ilyen növény többek között a juhar, dió, nyír félék is. Tél vége, kora tavasz a fák és cserjék metszésének leginkább aktuális időpontja. Az ejtett sebek gyorsan begyógyulnak, a tél végi fagyok, már nem okoznak komoly gondokat, (kivételek persze előfordulhatnak: 2013 március közepe, vége). A lemosó permetezéssel egy időszakban ellehet végezni a tavasz eleji metszéseket. Hátrány lehet, amennyiben kertész szakemberrel végezzük a metszést, hogy ilyenkor indulnak a munkacsúcsok, a tömeges felkeresések így tavasz elején, a 2-3 hétig tartó metszési időszakból könnyen kicsúszhatunk. Gyümölcsfáknál az értékes virágrügyeket is könnyebben leverhetjük.
A fásmetszésre a korai virágzású fajok, (pl.: aranyvessző, jezsámen, gyöngyvessző), nem alkalmasak, mivel ezek a fajok ebben az időszakban a virágzásukkal nyújtanak leginkább szemet gyönyörködtető látványt. Amennyiben ilyenkor eltávolítjuk az értékes virágrügyeket, úgy csökken az-az évi dekorációs hatásuk.
Zöldmetszés
A fásmetszést a zöldmetszés váltja fel, amit lombfakadástól - lombhullásig végzünk. A zöldmetszésnél a növényeken ejtett sebek gyorsan begyógyulnak, bár a kórokozók fertőzése ilyenkor erősebb lehet. Tavasz végi metszésre alkalmasok az előbb említett korai virágzású fajok. Nyár közepén az erőteljes növekedésű fajok visszaszorítása a cél. A metszés hatására, tömöttebb lombozat, és virágzást valósíthatunk meg. A sövények metszési időpontját is amit leginkább sövény nyírásnak nevezünk, ebbe az időszakba sorolhatjuk.
Ide soroljuk a cserjék, örökzöldek formára (pl: gömbre) metszését is. A folyamatos virágzású növényeket (pl: rózsák), a díszítő hatás fenntartásának érdekében rendszeres zöldmetszésben, az elnyílt virágok eltávolításában kell részesítenünk. A zöldmetszés hátránya, hogy a növény levelei nem teszik jól átláthatóvá a lombkoronát, így minden ág, gally és vessző eltávolítása alapos átgondolás kell, hogy megelőzzön.
Az erőteljes növekedésű fajokat, különösen, aminek a virága jelentéktelen, fás és zöldmetszésben is részesítenünk kell.
Most már tudja, hogy a metszés időszakai, mely növényeknek kedvez, de miből tudja, hogy egy növényt milyen metszésben kell részesítenünk?
A növények kora is meghatározza, hogy a növényeknek milyen metszésre van szükségük.
Alakító metszés
Az alakító metszés elsősorban fiatal fák és cserjék metszési munkája. Cserjéknél ez 5 év alatt, fáknál 10 évig is eltarthat. Az alakító metszés során a növényeket, gyümölcstermő képességük növelésére, vagy formájuk, lombozatuk alakítására használjuk. Az alakító metszés a növények élettartamára, fejlődésére, gyümölcshozamukra nagyon nagy hatást gyakorol. Ezt a metszést minden évben, egyes növényeknél többször is el kell végeznünk.
Fenntartó metszés
Az alakító metszés után a fenntartó metszés következik, aminek célja továbbra is a növény életkorának és termőképességének meghosszabbítása. Amennyiben rendszeres éves szintű metszésben részesítjük növényeinket, úgy a további, ritkító és ifjító metszési munkák elvégzésének gyakorisága csökken, esetenként el is marad. Az alakító és fenntartó metszés hasznának jó példája, a levendula, zsálya, rozmaring, stb., aminél fiatal korban kell az éves hajtásokat folyamatosan visszavágni. Az így sűrűsödő lombkorona sokkal lassabban tud felkopaszodni és így elkerülhetjük azok idő előtti elöregedését. Ezeket a növényeket ifjító metszésben nem tudjuk drasztikusan részesíteni, mert az a növény elpusztulásához vezet.
Ritkító és ifjító metszés
Az ifjító és ritkító metszést a fenntartó metszésben nem részesülő, elhanyagolt növényeken végzünk. A metszés során erőteljes visszametszés, sűrű ágrendszereknél ritkítás a cél, ami fokozott szakértelmet, növényismeretet kíván meg. Ennél a metszésnél különös figyelmet kíván meg, az elhalt és beteg fás részek eltávolítása is. A metszés fontosságára utal, hogy a növények sűrűbb, központi részében egy mikroklíma alakul ki, amitől könnyebben kialakulnak, a gombás, baktériumos megbetegedések, kártevők is könnyebben felhalmozódnak. A növény naptól árnyékolt részei nehezebben fejlődnek, elhalhatnak. A gyümölcstermő növények nem képesek megfelelően beérlelni a gyümölcseiket. Az eltávolított növényi részek esetenként jelentős mennyiséget is kitehetnek egy-egy elhanyagolt kertben, így a nyesedékek elszállítása költséges lehet.
Kényszermetszés
A kényszermetszés akkor válik szükségszerűvé, ha egy növény kinőtte a rendelkezésre álló helyét. A légvezetékeket veszélyeztetik, hátráltatják a jármű és gyalogosforgalmat, vagy korhadt veszélyes ág részek letörésével veszélyt jelentenek ingatlanokra, élőlényekre. Az esztétikai érdekekbe gyakran ütközik ez az eljárás. A kényszermetszésre általában évente sort kell keríteni.
Mire figyelünk Mi oda metszés során?
- a metszést éles és tiszta szerszámokkal végezzük, a sebfelületek gyorsabb gyógyulása érdekében.
- az évszaknak, növényfajoknak megfelelő metszést végzünk.
- a metszést minden növénynél felmérés előz meg, mivel a már eltávolított részeket nem lehet visszaragasztani.
- a beteg és elhalt száraz részeket eltávolítjuk.
- a vadhajtásokat tőből távolítjuk el.
- rossz irányba növő, elöregedő részeket szükség szerint eltávolítjuk.
- a sűrű ágrészeket kiritkítjuk.
- a sűrű ágrészeket kiritkítjuk.
- a teljesen eltávolítandó részeket tőből vágjuk ki (nem hagyunk kór és kártevőknek hasznos ruhaakasztót)
- a megmaradt lombkoronát szükség szerint visszametsszük.
- a 2 cm-nél nagyobb sebeket lekezeljük.
- a nyesedéket összeszedjük.
- a teljes metszés során figyelünk a Mi és környezetünk épségére!
Gyümölcsfák metszése
A gyümölcsfák metszése is nagy szakértelmet és gyakorlatot kívánó kerti feladat. Amennyiben kihívunk egy kertészt és szakszerűen megmetsszük vele elhanyagolt gyümölcsfánkat, az nem jelenti azt, hogy a terméshozamban rögtön lényeges változás jelentkezik. Egy-egy elhanyagolt gyümölcsfánál a terméshozam javulása 2-3 évig tartó metszés eredményeként is eltolódhat, bár azért a fa egészségi javulása már az első évben is tapasztalható lesz.
Az alakító metszésben minden gyümölcsfát részesíteni kell. A fenntartó 4-5 év utáni éves metszés elhagyása például a cseresznyénél nem okoz gondot, de az őszibaracknál a fenntartó metszés hiánya néhány év elteltével a fa teljes elöregedéséhez, kipusztuláshoz vezethet.
A fa metszésénél mindig figyelembe kell venni a növekedési erélyüket. Erőteljes növekedésű fajokat, fiatalon nem szabad drasztikusan (a vessző 2/3-át eltávolítva) visszavágni, mert arra, erőteljes vízhajtások hozamával fog reagálni (pl: alma, körte, barack). A nagy hajtásnövekedésnek köszönhetően, csökken a termőrügyek és vele együtt a terméshozam is. A csúcsdominancia révén, mindig a vesszőn lévő legutolsó rügy fog a legerőteljesebben növekedni. (lefele hajló ágaknál a legmagasabban lévő rügyeken). A gyümölcsfákat gyakran kifele álló (a lombkorona belsejétől ellentétes irányú) rügyre metsszük, ami a gyümölcsfa öregedésével egy katlan koronaformát eredményez. Ennek a koronának az ágait könnyebben átjárja a fény, a termés könnyebben megérik.
A gyümölcsfák metszését elsősorban a terméshozam növelése érdekében szokták metszeni, de a faj egészségi állapotának, életerejének megnövelését és az esztétikai érdekeket is figyelembe kell venni. A díszkerteknél ahol gyümölcsfa is található, ott nem mindig a terméshozam maximalizálása a cél. A metszést termésritkításnak is ki kell egészítenie.
A gyümölcsfa amennyiben túl sok virágrüggyel van ellátva, úgy a növény könnyedén túltermeli képességeit. Az eredmény hatására a gyümölcsök aprók és kevésbé zamatosak lesznek. Az ágak a hatalmas súlytól a töredezésig hajlanak. Amennyiben a termőrügyekből visszaveszünk, úgy a fa könnyedén elbánik a plusz teherrel, a gyümölcsök egészségesebbek, nagyobbak és finomabbak lesznek. Persze ezt még kertészként is nehéz elmagyarázni azoknak a kerttulajdonosoknak, akiknek minden egyes levágott virágrügy egy újabb elvesztett gyümölcsként testesül meg. A bő terméshozam és alacsonyabb növekedés miatt a fák nagyon legyengülhetnek, ágai könnyedén elöregszenek, ezért ezeken később már csak a fa ifjítása segít. Itt mindenki eldöntheti, hogy a mennyiségi, de rövid, vagy minőségi és hosszú távú terméshozam a célja a gyümölcsfáival.
Mire figyelünk Mi oda a Gyümölcsfák metszésénél?
- a metszést tiszta és éles szerszámokkal végezzük, a roncsolt és elfertőződő sebek elkerülése végett!
- a fa metszése annak szemrevételezésével kezdődik.
- a metszést fagymentes időben, lehetőleg rügypattanás előtt végezzük. (ideális január-február)
- a gyümölcsfa metszésénél figyelembe vesszük annak korát, faját és az azt igénylő metszési sorrendeket.
- a fáról a beteg, elhalt vagy visszaszáradt részeket eltávolítjuk. „ruhaakasztót”, csak legfeljebb egy ág visszaifjítása esetén hagyunk.
- az idős nehéz ágak eltávolítását több lépcsőben végezzük, a hasadások elkerülése végett.
- az esetleges vadhajtásokat tőből eltávolítjuk.
- a megmaradt gyümölcsmúmiákat a metszés végén eltávolítjuk.
- a sebkezelésnél a 2 cm-nél nagyobb sebeket sebtapasszal lekezeljük.
- munka során figyelünk Magunk és környezetünk épségére!
Mennyibe kerülne a metszés, ha Mi végeznénk?
A metszés is gyakran párosul más kertfenntartási szolgáltatásokkal.
Tájékoztató metszési árak:
- Metszés, vagy kertfenntartás min.: 16.000 Ft-tól + kiszállás (kiszállási díjainkról tájékozódjon az Áraink menüpont alatt)
- Gyümölcsfa metszése (őszibarack, cseresznye): 5500Ft/db-tól
- Gyümölcsfa metszése (sárgabarack, alma, meggy, körte, szilva): 7500 Ft/db-tól
- Növényi nyesedék elszállítása: 5500Ft/laza m3 (min. 2 m3 fizetendő)
- Lehetőség van nagyobb munkáknál óradíjas (5000 Ft/óra/főtől), vagy előzetes, egyösszegű megállapodásra is.
Az árak nem minősülnek árajánlattételnek. Az ár függ a munka nagyságától, a növény elhanyagoltságtól, kis munkáknál a telephely (XVII. kerület) távolságától.
Kedvezményesebb árakat tudunk mondani több szolgáltatás egyidejű igénybevétele esetén. (pl: permetezés, gyepszellőztetéssel stb. kombinálva)