A kertépítést megelőzően megrendelőinktől gyakran kapjuk azt a kérdést, hogy a füvesítést fűmagvetéssel vagy inkább gyepszőnyeg fektetéssel érdemes végezni. Mint sok más dolognak a füvesítési technikáknak is két oldala van.
Amennyiben nem tudja még, hogy önnek melyik módszer lenne a legmegfelelőbb, úgy a döntés hozatalt megsegítve írnék erről a két füvesítési eljárásról egy rövid ismertetőt.
Füvesítés fűmaggal
A fűmagvetés előnyei
- alacsony anyagköltséggel létesíthető
- kevesebb szállítási és szervezési feladatot igényel
- jól gépesíthető ezért nagyobb területen munkakímélőbb
- a fűmagkeveréknek köszönhetően a helyi adottságokhoz (fény, víz, talaj) könnyen alkalmazkodó fűmagok maradnak életben.
A fűmagvetés hátrányai
- lassan válik használhatóvá (kis igénybevétel esetén 1-3 hónap, nagy igénybevételnél pl: sportpályáknál 8-12 hónap is eltelhet)
- a magvak csírázás alatt nagyon igényesek, érzékenyek a taposásra, kiszáradásra, madarakra és talajban élő gyökérkárosító kártevőkre. Bővebben: Talajfertőtlenítes
- magas a kezdeti fenntartási költsége
- a gyommagok kikelése és megerősödése könnyebben előfordul, mint gyepszőnyeg esetén, ezért fontos betartani a megfelelő fűmagsűrűséget.
- kis intenzitású ápolás esetén, az év folyamán kevés az alkalmazható vetési időpontok száma
- szeles, esős, fagyos vetési napokon sem lehet alkalmazni. Bővebben: Füvesítés idejének megválasztása
- az eső okozta erózió miatt nem lehet erősen lejtős területeknél a hagyományos fűmagvetést használni, itt rögzített gyepszőnyeg fektetés vagy hidrovetéses (vízágyús) technika jöhet számításba.
- a fűmagos füvesítés esetén a szakszerűtlen kivitelezés végett, nem lehet vakondhálót helyezni
Gyepszőnyegezés
A gyepszőnyegezés előnyei
- gépesített termelésének köszönhetően, tökéletesen egynemű, gyommagvaktól mentes, azonos színű és magasságú mindenütt
- gyorsan, már a lefektetés napján használhatóvá válik (focizni sportolni a legyökeresedésig 2-4 hét még tilos!)
- a gyepszőnyeg lerakást követően kevésbé érzékeny olyan szélsőségesen, mint a fűmagvetés esetén, mivel 12-18 hónapos, már fejlett, erős növényállománnyal van dolgunk.
- kezdetben kisebb a fenntartási munkaigényük és költségük
- kezdetben kisebb a fenntartási munkaigényük és költségük
- könnyen elnyomják az egynyári magról kelő gyomfajokat.
- eróziós károkra nem érzékeny, így meredek területeknél is csak a későbbi fenntarthatóság szab határt.
- a gyepszőnyeg alá könnyedén helyezhető vakondháló a vakondtúrások ellen. Bővebben: Vakondháló alkalmazásának fontossága
A gyepszőnyegezés hátrányai
- Sokkalta költségesebb, mind az alapanyag, mind a szállítási díj, mint a fűmagvetéses eljárásnál. Magas a bekerülési költsége.
- a gyepszőnyeg darabok lefektetése nem gépesíthető, ezért nagyobb az élő munkaigénye.
- a gyepszőnyeg lerakását a felszedéstől számítva az időjárás függvényében 1-3 napon belül fel kell használni, a gyors regenerálódás érdekében.
- ha nem kapja meg időben a megfelelő ápolási munkákat (rendszeres fűvágás, öntözés, időközi gyepszellőztetés, tápozás) úgy a fű állapota minőségileg leromlik, kiritkul, elgyomosodik, legyengül.
- a termesztő helytől eltérő fényviszonyú helyeken, árnyékos területeken, később árnyéktűrő fűmagkeverékből álló felülvetés lehet szükséges. Bár az árnyéktűrő fűmagkeverékből álló gyep is csak ideig-óráig nyújt kielégítő látványt.
Még mielőtt döntene!
A fűmagvetéses eljárásból is lehet hosszú idő alatt sűrű, gyommentes, életerős pázsitfelületet varázsolni.
A gyepszőnyegből is rövid idő alatt lehet, kiritkult, beteg, gyomos gyepfelületet csinálni.
Éppen ezért nagyon fontos a szakszerű kivitelezés, az alapanyagok (fűmagkeverékek, gyepszőnyeg, műtrágya) minősége és mennyisége, és a későbbi rendszeres és szakszerű fenntartási munkák szigorú betartása.
Amennyiben szeretne ön is az alábbi minőségi pázsit felületekkel rendelkezni, úgy keressen elérhetőségeinken és a telepítést követően tanácsainkkal tovább segítjük önt.
További információhoz juthat a Füvesítési tudnivalók és tanácsok cikkünk alatt.