A nap ahogyan reggel keletről nyugat felé halad egy vagy több épület esetleg nagyobb fák a nap folyamán árnyékolják a kert különböző részeit. Ezzel a félárnyékot, árnyékot kedvelő növényeknek kedveznek. Így az egész kertet vagy csak egyes részeit felosztják a négy főégtájnak megfelelően. Amelyik területen nincs épület se fal vagy éppen egy árva növény ott az égtájolásnak nem sok jelentősége van. Ilyen helyen a napsugárzás a nap folyamán állandó, így ide kizárólag fényigényes és szárazságtűrő növényfajok kerülhetnek. Ugyanakkor visszatérve a keleti rész napos, párás, a déli és nyugati terület napos és száraz, míg az északi oldal hűvös, párás és árnyékos. Ennek megfelelően a növény fajokat a kert ezen részeibe ültetjük fényigényük figyelembevételével.
A vízinövények elhelyezkedése
1. zóna: Vízparti növények: ezek a tópart szélén levő növények hagyományos kerti talajban fejlődnek, de időnként elviselik a nedvesebb körülményeket is.
2. zóna: Mocsári növények: ezek a folyamatos nedves talajt esetleg kisebb vízborítást igénylik
3. zóna: Sekély vízi növények: folyamatos 20-40 cm víztakarást igénylő növények.
4. zóna: Mélyvízi és a víz alatt élő növények: 50-80 cm vízmélység felett élő vízinövények
5. zóna: Úszónövények: a víz felszínen lebegnek
A kerti tó napos - déli oldalára telepíthető növényei
Vízi kertünkbe minden olyan növényt elültethetünk, amelyet a szaküzletben a kerti tavak számára árusítanak. A honos és meghonosított növényfajok már-már áttekinthetetlen választékkal rendelkeznek. Azonban sok olyan egzotikus faj is található, amelyek megvásárlása előtt nem esik szó arról, hogy ezek bizony nem télállóak és az első fagyok beköszöntével elpusztulnak. Ezért ezek a fajok kizárólag, vagy téli kertek vagy szobai medencék mesterséges megvilágítása mellett maradnak életbe.
1. Nymphaea X daubeniana hibrid - Trópusi tündérrózsa
2. Orontium aquaticum - Vízibunkó
3. Cyperus haspan - Törpe papiruszsás
4. Eichornia crassipes - Vízijácint
5. Pistia stratiotes - Kagylóvirág
Kerti tó trópusi növényei
A kerti tavak élővilága a tündérrózsák nélkül szinte már-már elképzelhetetlen. A vízi kert egyik legkedveltebb motívuma, amelyek a tó napsütötte vagy félárnyékos részein különböző színű és méretű virágaikkal díszítenek. Gyökérzetük a víz alatt, leveleik és virágaik a tó felszínen úsznak. Fontos szerepet töltenek be a a víz tisztán tartásában mivel leveleikkel árnyékolják a vízfelszínt és így csökkentik az algák szaporodását. Sok változatos méretű faj található amelyek legkisebb példányai alig egy A4-es papírlapnyi területen terjednek szét míg a nagyobb növésűek 2 - 2,5 m2-es vízfelszín területét is beteríthetik. Virágszínüket tekintve fehér, sárga, rózsaszín, mályva, vörös színben, sőt egyes példányok pl: a 'Paul Hariot' fajta a virágaik öregedése során egyre sötétebb árnyalatokat öltenek. Virágzási idejük májustól egészen szeptemberig biztosított.
1. Nymphaea gladstoniana - Tündérrózsa
2. Nymphaea X hybrida 'Paul Hariot' - Nemes tündérrózsa 'Paul Hariot' fajta
3. Nymphaea X hybrida 'Yellow Sensation' - Nemes tündérrózsa 'Yellow Sensation'
4. Nymphaea X hybrida 'Fire Crest' - Nemes tündérrózsa 'Fire Crest' fajta
A kerti tavak mocsári és vízinövényeinek többsége különösen a tündérrózsák a napos helyeket kedvelik. Minél több napsugárzás éri őket annál gazdagabban virágzanak. Viszont a napsütötte élőhelyek fokozott gondosságot igényel. Az erős besugárzás hatására a kerti tó gyors vízvesztesége tapasztalható. A napsütötte déli fekvésű helyekre telepíthető növényfajok listája.
A nagy levelű moszatpáfrány egy úszó növény, amelynek levelei erős napsugárzás hatására vörösesbarnára színeződnek és erős terjeszkedése miatt az egész vízfelületet gyorsan befedi.
A füzes süllőhínár a víz felszín alatt oxigént termel és így gátolja az algák elszaporodását aminek révén víztisztító hatású.
A nyílfű 30 cm-es magasságra növő mocsári növény, ami apró fehér virágaival és nyíl hegy alakú leveleivel díszít. Tápdús közeget igényel.
A sulyom úszó levélrózsáinak kb: 20 cm az átmérője. Kedveli a meleg mészszegény vizeket.
1. Azolla Caroliniana - Nagy levelű moszatpáfrány
2. Myriophyllum spicatum - Füzéres süllőhínár
3. Sagittaria sagttifolia - Nyílfű
4. Trapa natans - Sulyom
Mocsári és vízi növények a napsütötte déli oldalra
Napos mocsári helyekre telepíthető még többnyire a mocsári gólyahír aminek sárga virágai nagyon hamar kora tavasszal nyílnak.
A vízi menta világos-lila színű virága van, erős borsmenta illatú leveleiből tea készíthető.
Az apró gyékény kb.: 60 cm magas így kis tavak esetén ideális választás lehet.
A mocsári nefelejcs gondozásmentes vadnövény apró kék virágaival májustól egészen júliusig díszíti kerti tavunkat. A mocsári növények mindegyike állandó nedves talajt igényel, de a kisebb vízborítást is kedvelik
1. Caltha palustris - Mocsári gólyahír
2. Mentha aquatica - Vízi menta
3. Typha minima - Apró gyékény
4. Myosotis palustris - Mocsári nefelejcs
Kerti tavak napra ültethető mocsári növényei
A kerti tavak napos vízpartjain Indás ínfű kék virágaival díszíti áprilistól közel 2 hónapig a tó környékét.
A vidrafűnek fehéres rózsaszín virága május és június hónapokban nyílnak.
A chilei bohócvirág aranysárga virágokkal tartósan virágzik, magról jól szaporodik.
Világos piros virágú az örökzöld keserűfű amely gyorsan elszaporodik tavunk partján.
1. Ajuga reptans - Indás Ínfű
2. Menyanthes trifoliata - Vidrafű
3. Mimulus lutea - Chilei bohócvirág
4. Polygonum affine 'Superbum' - Örökzöld keserűfű
Kerti tavak napos vízpartjainak növényei
A kerti tó félárnyékos keleti és nyugati oldalára telepíthető növényei
Szinte valamennyi mocsári és vízinövény tartható félárnyékos helyen. E növények nagy része természetes körülmények között is fény és árnyék váltakozása által meghatározott helyeken él. A nyugati vagy keleti fekvésű kerti tavakba azok a vízinövények és tündérrózsák is telepíthetők amelyek déli fekvésű helyen is jól fejlődnek. Azonban fokozott árnyékolás esetén kevésbé gazdagon virágzanak.
Az érdes borzhínár egy olyan úszó növény, amely azon kívül, hogy jó oxigéntermelő és víztisztító, a szabadban is könnyedén áttelel.
A vízi hídőr mocsári növény, amely magassága 20 és 100 cm között fordul elő. Lándzsás levelei és fehéres rózsaszín virágai nagyon mutatósak.
A békatutaj egy úszó növény fehér virágai május és augusztus között nyílnak. A kemény vizet nem szereti.
A kolokánnak 30-40 cm levélrózsája van, amivel a víz tetején úszik. Jó víztisztító és algásodást gátló hatása van. A szabadban is átteleltethetjük.
1. Ceratoplyllum demersum - Érdes borzhínár
2. Alisma plantago-aquatica - Vízi hídőr
3. Hydrocharis morsus-ranea - Békatutaj
4. Stratiotes aloides - Kolokán
Kerti tavak félárnyékot kedvelő növényei
A kerti tó árnyékos északi oldalára telepíthető növényei
A mélyárnyékos északi helyek meglehetősen problémásak. Sok növényfaj a fényhiány és a hideg környezet miatt nehezen marad életben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy semmilyen növény nem telepíthető ide. Számos faj számára az északi fekvésű terület megfelelő életteret biztosít. Ezek a növények sokszor egy rövid ideig tartó reggeli vagy esti napsütéssel is beérik.
Ilyen vízinövény az átokhínár is, amely az árnyékos kerti tavak oxigéngyárai. Buja növekedésű és szinte mindenhol megél.
A törpe vízitök virága világossárga, levelei a víz felszínén úsznak. 20-40 cm-es vízmélységben él.
A lazacszínű illatos tündérrózsa virágai 5-8 cm átmérőjűek. Kevés napsütés mellett is jól fejlődnek.
A békaliliom legyökeresedő víz alatti növény, amely rózsaszín tónusú virágai a vízfelszín felett nyílnak. Enyhén savas lágy vízben él meg.
Kerti tavak északi oldalára telepíthető növények
1. Elodea canadensis - Átokhínár
2. Nuphar lutea - Törpe vízitök
3. Nymphaea odorata 'Odalisque' - Illatos tündérrózsa
4. Hottonia palustris - Békaliliom
Az árnyas vízpartok közelébe számos növényfaj ültethető, amelyek mindegyike üde, nedves talajon szépen fejlődnek. Azonban többségük nem igazán szereti a kötött rossz vízáteresztő talajokat. Ilyen növények a páfrányok és árnyék liliomok mellett a hangafélék, bőrlevél, kapotnyak és még sok más növény.
Árnyas vízparti növényként alkalmazható a lágy szőrű palástfű, ami egy erőteljes növekedésű és hosszú életű évelő.
A kankalinok sokszínű virágokkal nedves előterek legkedveltebb növényei.
A mocsári nőszirom sárga virágai árnyékos partszakaszokon is május és június között nyílnak. Nedves élőhelyekről nem hiányozhat.
Március és április között vörös-kékes-lila virágaival díszít a tüdőfű. A levelei fehér foltosak, amik szintén jól mutatnak a vízpartok növényei közt.
Kerti tavak árnyékos északi oldalának növényei
1. Alchemilla mollis - Lágy szőrű palástfű
2. Primula vulgaris - Szártalan kankalin
3. Iris pseudacorus - Mocsári nőszirom
4. Pulmonaria officinalis - Tüdőfű
Amennyiben többet szeretne tudni a kerti tavakról, úgy ajánlanám alábbi cikkeinket.