Sziklakert építés
A sziklakert építése különös figyelmet kívánó kertépítési munka. Minden egyes sziklát külön megkell keresni, többszöri próbálgatás után a helyére kell illeszteni. Amennyiben apró kövekből alakítjuk ki a sziklakertet akkor bár könnyű vele dolgozni, de a végén egy elég giccses eredményt kaphatunk. Jobb eredményt érhetünk el, amennyiben nagyobb sziklákat alkalmazunk. A több 10 kg-os esetleg 100 kg-os kövekkel dolgozni meglehetősen nehéz. Egyes esetekben egy kisebb kerti gép ereje is szükséges lehet. Amennyiben a köveket szorosan rakjuk egymáshoz, úgy olyan hatást érhetünk el, mintha az egy nagy méretű széttöredezett sziklából állna. A köveket ennél érdemes minnél pontosabban összeilleszteni, hogy a lehető legtermészetesebb hatást érjük el. |
Sziklák beszerzése
Nagy sziklakert esetén a sziklákat legegyszerűbben kőbányákból szerezhetjük be. Nagy szerencsénk lehet, ha a közelünkben található ilyen, mert itt fillérekért, hozzájuthatunk az alapanyaghoz.
A szállítási költség az, ami ilyenkor számottevőbb. Sziklakert építésénél, csak és kizárólag fagyálló sziklákat használjunk. A bánya különböző rétegeiben más és más színű köveket bányásznak. Amennyiben időnk és energiánk engedi, akkor keressünk olyat, amely közvetlen kapcsolatban volt a természeti elemekkel.
Az ország területén levő bányák többsége magántulajdonban vannak. Kertészeti árudákban vagy kimondottan kőkereskedésekben is beszerezhetjük a sziklákat, kicsit borsosabb áron, de ha csak egy néhány m2-es sziklakertet szeretne építeni akkor ez a legegyszerűbb.
Sziklakert építése
Rossz vízelvezetésű, vagy enyhén lejtő sziklakerteknél, vízelvezető drén réteg szükséges az aljára, amit nagyobb szemű kőzúzalékot, kavicsot célszerű elhelyezni, hogy a tükör alján összegyűlő vizet elvezesse. A földréteg közé folyását geotextiliával célszerű megakadályozni. Drénréteg elhelyezése a lejtős vagy jó vízáteresztő képességű (pl: homoktalaj) sziklakerteknél nem indokolt.Lejtős terepen a rétegeket majdnem vízszintesen célszerű kiképezni, lapjukra fektetett, enyhén hátrafelé dőlő kövekből. A szemnek is ez a legkellemesebb és megépíteni is könnyebb. Az így elhelyezett kövek szilárdsága stabil és a ferde felületük révén a víz hátrafelé a növények gyökereihez folyhat. Meredeken lejtő területeknél a köveket szorosan rakjuk egymáshoz, hogy a laza talajt jobban megtartsák. Az egyes sziklákból megépített rétegek vastagságát és a kövek egymástól való távolságát folyamatosan változtassuk, hogy minnél természetesebb hatást keltsenek.
A talajkeverék igen laza, a vizet könnyen áteresztő, de azért elég jól tartó, tápanyagban közepesen gazdag legyen, hogy segítsük vele a sziklakerti növényeink növekedését, de azért csökkentsük az agresszív tápanyagigényes gyomok későbbi előfordulását.
Az építést mindig lentről érdemes kezdeni majd fokozatosan haladjunk felfelé. Figyeljünk a sziklakerti kövek stabilitására is, a nagyobb, erősebb köveket a sziklakert alján alkalmazzuk. Nagyon fontos, hogy figyelembe vegyük a sorba rakott kövekből készült rétegek párhuzamosságát, dőlését. A sziklából felépített teraszokat később növényekkel betelepíthetjük. Az egymás mellé tett kövek között hagyjunk 2-3 cm-es hézagot. Ezek a szikla repedéseit jól utánozzák és később a sziklakerti növények ezekbe a repedésekbe belefutva természetes hatást keltenek.
Az építés minden lépése közben gondoljunk arra, hogy az a legvégén, hogy is fog egy egységes képpé összeállni. Különösen igaz ez, ha kevés szikla áll a rendelkezésünkre. Nem árt, ha a nagyobb köveket már a legelején megpróbáljuk arányosan szétosztani a teljes területen, és különösen azokra a részekre kell itt gondolni ahol nagyobb szintkülönbségeket akarunk áthidalni. Így a végén nem érhet meglepetés, mikorra már csak a kisebb kövekből tudunk gazdálkodni. Persze építés közben megengedett még, hogy egy-egy követ áthelyezzünk, de így megtakaríthatunk egy kis energiát munkánk során.
A sziklakert építését célszerű őszre időzíteni, ilyenkor elegendő idő marad a föld tömörödéséig.
Balesetvédelem
A sziklakert építése is mint sok más kertépítési munka meglehetősen balesetveszélyes. Ezért nem árt néhány dolgot megfontolni építés során.
- Használjunk védőfelszerelést bőrkesztyűt, és kőtörés esetén védőszemüveget. A lepattanó szilánkok nagyon hegyesek és könnyen a szemünkbe kerülhetnek.
- Nagyobb sziklákat egyenes háttal próbáljunk megemelni, hogy elkerüljük a későbbi gerincfájdalmakat.
- Egy-egy szikla lerakásakor ügyeljünk a kezünk és lábunk, különösen az ujjaink helyére.
- Ne dobáljuk a sziklákat, mert egy-egy elszabaduló szikla könnyen kárt tehet bármiben vagy bárkiben.
- Válogatás során a sziklák áthelyezésekor mindig olyan oldalára tegyük amin stabilan fekszik.
- Beépítésnél mindig figyeljünk a sziklakert statikájára, nagy és súlyos sziklákat mindig alacsonyabb ponton helyezzünk el, alattuk a földet alaposan tömörítsük meg a későbbi balesetek elkerülése végett.
Remélem a sziklakert építéséhez szükséges néhány információ segítségül szolgált önnek.
Amennyiben többet szeretne tudni a témáról, úgy olvassa el az alábbi cikkeinket:
Amennyiben ezt inkább ránk bízná, úgy keressen fel bennünket és mi megépítjük egyedi sziklakertjét.
Balla Dávid, Tel.: +36/30-822-92-14, Ez az e-mail-cím a szpemrobotok elleni védelem alatt áll. Megtekintéséhez engedélyeznie kell a JavaScript használatát.
|
Tweet |